Megnyitó

 

2012.10.20.

 

„Az ember nem arra született, hogy legyőzzék.”

 

Széchy Tamás más arcát mutatta a doboziaknak és más arcát a nagyvilágnak. A sporttörténelembe úszópápaként írta be magát, és minden idők egyik legeredményesebb magyar edzőjeként tartják számon. Október 20-án, szombaton az ő emléke előtt tisztelegve nyílt meg egykori szülőházában az életútját bemutató kiállítás.

A dobozi átadó a gyulai Várfürdő sportuszodájának névadója alkalmából rendezett ünnepség részét képezte. Az egykori posta épülete előtt Zsigmond Károly, a Dobozi Általános Iskola igazgatója köszöntötte délelőtt 11 órakor a megjelentek. Soraikban megjelentek a helyi és a gyulai elöljáróságok, így dr. Kovács József országgyűlési képviselő és dr. Görgényi Ernő Gyula város polgármestere is, de az egykori tanítványok, a Magyar Úszó Szövetség tagjai és végül, de nem utolsó sorban örököse és hagyatékának kezelője, Beleznay Ferenc és dr. Szabó Lajos, a Magyar Sportmúzeum igazgatója, aki szakértőivel a kiállítást végleges formába öntötte is megtisztelték e nem mindennapi alkalmat.


Ezt követően Doboz Nagyközség polgármestere Simon István Tamás mondta el köszöntőbeszédét, melyben méltatta,a sportembert és felidézte azokat a pillanatokat, mikor Széchy Tamást köreinkben köszönthettük. Ezek közül az egyik legjelesebb alkalom a dobozi díszpolgárrá avatása volt, amelynek relikviáit ezen túl bárki megtekintheti az emlékházban. A zenei aláfestést Demjén Ferenc Honfoglalása adta, amely 1997-ben az ő tiszteletére csendült fel, és csalt könnyeket a kemény ember hírében álló edző szemébe.

„Az ember nem arra született, hogy legyőzzék, még akkor sem, ha utolsó éveiben betegséggel, magánnyal kell megküzdenie.

Ezt követően egykori tanítványai közül az olimpiai harmadik, valamint Európa- és Világbajnok dr. Hargitay András ragadta magához a szót, és emlékezett meg szeretett mesteréről. Több szívhez szóló történetet is megosztott a jelenlévőkkel. Elmondta, hogy a ’60-as évek közepétől mennyit hallott a dobozi szülőházról, sőt még egy kulisszatitokba is beavatta az avatáson résztvevőket. Az ünneplők megtudhatták, hogy a mester szinte minden arany megszerzése után, mikor felcsendült nemzeti imádságunk, a Himnusz a lelátó mögött könnyezett. S pályafutása alatt erre jó pár alkalommal volt példa, hiszen dicsőséglistája öt olimpiai bajnokot és több Európa- és Világbajnokot is szerepel. Az egykori bajnok Széchy legnagyobb erényeként a szigorúsága és szívóssága mellett a hitét emelte ki. Hit önmagában, de még inkább abban, hogy növendékei csúcsra érhetnek. Jobban hit bennük, mint ők saját magukban. Talán ez volt sikereinek a kulcsa.

Végezetül dr. Szabó Lajos, a sportmúzeum igazgatója méltatta a neves edzőt. Számára is különös élmény volt az emlékház előtt állni, és megemlékezni a világszerte ismert . hiszen ugyancsak dobozi származásúként szívügyeként is tekintett az állandó tárlat megvalósítására.


Az emlékház átadásával Széchy Tamás végre hazatért, és az életútját bemutató kiállítás és a helytörténeti gyűjtemény azt üzeni az utókor számára, hogy „az életet csak hátratekintve lehet megérteni, de élni előre nézve kell”. Széchy Tamás és eleink pedig egy olyan példát mutatnak a jelenkor gyermekeinek, amelyért érdemes vissza-visszanézni útunkról.